۱۶ آذر در دانشگاه علوم پزشکی ایران/ جنبش دانشجویی به مسائل کشور بی‌تفاوت نباشد

۱۷ آذر ۱۴۰۰ | ۱۵:۴۹ کد : ۳۹۲۳۵ آینه دانشگاه
به همت انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی ایران مراسم روز دانشجو در مرکز همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.
۱۶ آذر در دانشگاه علوم پزشکی ایران/ جنبش دانشجویی به مسائل کشور بی‌تفاوت نباشد

به همت انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی ایران مراسم روز دانشجو در مرکز همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

در این مراسم عبدالرضا پازوکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، محمد رئیس زاده رئیس سازمان نظام پزشکی کشور و عباس شیراوژن معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت حضور داشتند و سخنانی پیرامون این روز مهم ایراد و بیان کردند.

* آموزش و پژوهش همراه با ارتقای سلامت مردم ارزش دارد

عبدالرضا پازوکی؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در این مراسم عنوان کرد: دوران دانشجویی کوتاه است و باید دانشجویان پزشکی برای حضور در قسمت های مختلف نظام سلامت خود را آماده کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: در این راستا اساتید نیز هرچه دانش دارند برای آموزش دانشجویان به کار خواهند گرفت و باید از این دوران جوانی اعنوان کرد: پیشنهادات خوبی با همکاری دانشجویان برای جبران کمبودهای کرونا در حوزه آموزش اجرا خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره پرداخت نشدن کارانه کرونا برای کارکنان پزشکی، افزود: از این لحاظ هنوز هیچ پرداختی کارانه کرونا از دی‌ماه سال گذشته نداشتیم ولی حتما پیگیری خواهم کرد تا هزینه‌ کارانه دانشجویان پرداخت شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران قول مساعد داد تا یک جهش در حوزه خوابگاه‌های متاهلی در دانشگاه ایجاد شود.

پازوکی عنوان کرد: در حوزه سلامت بنده به عنوان رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در کنار بحث آموزش و پژوهش، مسئول سلامت پنج و نیم میلیون نفر جمعیت تهران هستم بنابراین باید در کنار تمام کمبودها یک دید جامعه محور نیز داشته باشیم.

وی ادامه داد: مثلاً بیماری قلب و عروق شایع‌ترین بیماری کشور است در حالی که در گذشته بیماری عفونی شایع بود، بنابراین باید در دو ساعت اولی که فرد سکته می کند و فوق العاده نیز امکان فوت بالا است ما باید بتوانیم در مناطق محروم تهران امکانات لازم را فراهم کنیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعداد تخت های شهرستان بهارستان در تهران از تعداد تخت بیمارستانی در سیستان و بلوچستان کمتر است بر این اساس و با توجه به اینکه سکته در مردان نیز بیشتر است ما در قبال سلامت مردم مسئول هستیم.

* سرِ ما در بحث اخلاق پزشکی پایین است!

 محمد رئیس زاده؛ رئیس سازمان نظام پزشکی کشور هم با اشاره به اینکه دوره دانشجویی دوران طلایی است، گفت: امید و نشاط جانمایه دانشجویان به خصوص قشر علوم پزشکی است، بنابر این باید از فضای ناامیدی بپرهیزیم از جمله برای دانشجویان پزشکی که طول تحصیل آنان طولانی و سنگین است.

وی با بیان اینکه ناامیدی سم مهلکی است که هر کس آن را رواج دهد به مردم و مملکت خیانت کرده است، ادامه داد: باید عادت کنیم خودمان را بدهکار مردم و مملکت بدانیم ولی اگر عادت کنیم از هر کس از جمله مسئول و مردم طلبکار باشیم همیشه در اضطراب خواهیم بود و منجر می شود که از کشور نیز مهاجرت کنیم، در حالی که باید این مسئله در ذهن مان تجلی کند که ما برای مملکت چه کردیم.

رئیس زاده افزود: در حوزه پزشکی مبحث اخلاق پزشکی بسیار مهم است و متاسفانه هم اکنون سر ما در این حوزه پایین است و به همین دلیل است که برای افزایش ظرفیت های پزشکی برخی از حوزه‌های فنی بر شیپور این ظرفیت‌ها می‌ دمند.

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور عنوان کرد: ایران در زمینه پزشکی در طول ۲۰ و ۳۰ سال اخیر بسیار رشد کرده است از نظری آماری از ۳.۲ پزشک در هر ۱۰ هزار نفر به آمار ۱۶ پزشک در هر ۱۰ هزار نفر رسیده ایم یعنی از ۱۳ هزار پزشک به تربیت ۱۵۰ هزار رسیده ایم و هیچ حوزه‌ای در این مدت چنین رشدی نداشته است بنابراین کمبودی که در حوزه پزشکی وجود دارد در بحث توزیع پزشک و به کارگیری آنها است.

رئیس زاده خاطرنشان کرد: آموزش دانش پزشکی نیاز به الزامات متعددی از جمله وجود هیئت علمی، بیمار، تهت، آزمایشگاه و موارد بسیار دیگری دارد و نمی‌توان این تعداد دانشجو بر بالین بیمار فرستاد، بنابراین باید برای ظرفیت های پزشکی تصمیم مناسب‌تری گرفته شود.

* تلاش برای افزایش تسهیلات رفاهی دانشجویان

 عباس شیراوژن معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت نیز در این مراسم به تشریح چگونگی نام گذاری روز دانشجو بر اثر شهادت سه دانشجو به دلیل حضور معاون رئیس‌جمهور آمریکا در دوران پهلوی دوم پرداخت.

 وی با اشاره به تداوم کار معرفتی در دوران دانشجویی عنوان کرد: دانشجو باید به مسائل کشور حساس باشد، همچنین دانشجویان تحلیل داشته باشد و برای مشکلات کشور بتوانند راه حل ارائه کند.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به رویکردهای صنفی دانشجویان تصریح کرد: جنبش دانشجویی نباید به مسائل کشور بی‌تفاوت باشد زیرا مهمترین نیازهای جامعه باید با راهکارهای خلاقانه و نوآورانه که اتفاقاً جوانان روشنفکر و تحصیلکرده کشورمان در این زمینه تحلیل دارند برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه دانشجو به مسائل کشور بر خلاف احزاب جامعه نگاه می‌کند، افزود: دانشجو کما اینکه نگاه آرمانگرانه دارد ولی باید در واقع گرایانه نیز باشد.

شیراوژن به انتظارات رهبری از دانشجویان به خصوص در بیانیه گام دوم نظام که یکی از مهمترین بخش ها آن جوانان است نیز پرداخت.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت در خاتمه به دانشجویان قول مساعد داد تا با مشارکت و همکاری نهادهای دیگر، تسهیلات و مسائل رفاهی دانشجویان در آینده ارتقا یابد.

text to speech icon

نظر شما :